KARMA GERÇEKLİK (MIXED REALITY) NEDİR?

Karma Gerçeklik (Mixed Reality) gerçek ve sanal dünyalara ait unsurların, kullanılan çeşitli donanımları ve bilgisayarlar vasıtasıyla ile birleştirilmesi sonucunda oluşturulan, gerçek zamanlı ve etkileşimli bir tür deneyim türüdür. Karma Gerçeklik diğer adıyla Mixed Reality, terim olarak ilk defa ortaya atıldığı 1994 yılında kapsamı itibariyle daha çok gerçek ve sanal dünya spektrumu içerisinde yer alan Artırılmış Gerçeklik (Augmented Reality) ve Sanal Gerçeklik (Virtual Reality) teknolojilerini sınıflandırmak için kullanılmaktaydı. Günümüzde ise Karma Gerçeklik (Mixed Reality) daha çok Artırılmış Gerçeklik (AR) ve Sanal Gerçeklik (VR) teknolojilerinin tüm özelliklerini kapsayan, sanal ve gerçek dünya unsurlarını aynı deneyim içerisinde harmanlayan teknolojiler ve bunlar bağlı olarak geliştirilen ürün ve servisler için kullanılmaktadır.

Karma Gerçeklik (Mixed Reality), benzeri olan Arıtılmış Gerçeklik / AR (Augmented Reality)’den farklı olarak sadece fiziksel ortamda bulunan objelerin üzerlerine çeşitli bilgisayar kaynaklı verilerin eklenmesi değil aynı zamanda bu sanal objelerin gerçek dünyanın bir parçasıymış gibi hareket edip kullanıcılar tarafından istenildiği şekilde değiştirebildiği bir deneyimi tanılamaktadır. Öte yandan bu deneyim sadece sanal objelerin gerçek dünyada deneyimlendirilmesi değil, aynı zamanda gerçek dünyaya ait unsurların, kullanılan çeşitli algılayıcılar ve tarayıcılar yardımı ile, 3 Boyutlu Holografik suretlerinin yaratılması ve bu suretlerin başka gerçek ortamlarda veya yaratılmış sanal dünyalarda gerçek zamanlı olarak yer alabilmesini de kapsamaktadır. Yani kısaca Karma Gerçeklik teknolojileri aslıdan gerçeklik ve sanallık bir bütün içerisinde iç içe geçmiş durumda bulunmakta ve bu teknolojileri kullanan kullanıcılara hayal güçlerinin ötesinde bir yaratıcılık imkânı sunmaktadır.

Artık salonunuzdaki duvar bir anda futbol maçlarını izlediğiniz devasa bir sanal TV’ye dönüşürken ve futbolcular bu sanal penceren çıkıp bir anda 3 Boyutlu olarak çevrenizde koştururken, aynı anda yüzlerce km uzakta yaşayan arkadaşınızın 3 Boyutlu Holografik görüntüsünün oturma odanızın diğer köşesinde olduğunu ve sizinle maç hakkında canlı olarak sohbet ettiğini hayal edin. Ya da firma içerisinde geliştirmek olduğunuz yeni ürün prototipinin, 3 Boyutlu sanal modelinin ofisinizin ortasında belirdiğini ve gene fiziksel olarak orada olmayan iş arkadaşlarınızın 3 Boyutlu sanal suretleri ile tasarım üzerindeki son detayları, modele dokunarak ve değiştirerek yaptığınızı aklınıza getirin. 

HoloNext olarak Karma Gerçeklik (Mixed Reality) alanında işletmelere ve markalara yönelik farklı çözümler sunmaktayız.

Artırılmış Gerçeklik (AR) ve Karma Gerçeklik (MR) teknolojileri hakkında daha fazla bilgi almak için hemen bize ulaşın

Karma Gerçeklik (Mixed Reality) Alanında Sunduğumuz Çözümler

  • Karma Gerçeklik (Mixed Reality) Oyunları
  • Karma Gerçeklik (Mixed Reality) Endüstri 4.0 Uygulamaları
  • Karma Gerçeklik (Mixed Reality) Eğitim Uygulamaları
  • Karma Gerçeklik (Mixed Reality) Mimarı Çözümler
  • Karma Gerçeklik (Mixed Reality) Mobilya Uygulamaları
  • Karma Gerçeklik (Mixed Reality) Sağlık Uygulamaları
  • Karma Gerçeklik (Mixed Reality) Alışveriş Uygulamaları
  • Karma Gerçeklik (Mixed Reality) Müze Uygulamaları